Kirkefondets repræsentantskab fra 5.11.2016

Bestyrelsen (år for udløb af valgperiode i parentes)

Formand: Ingeniør Erik Mollerup, Vedbæk (2017)
I bestyrelsen 2006

Næstformand: Provst Finn Dyrhagen, Vipperød (2017)
I bestyrelsen 1998

Kasserer: Administrationschef Tommy Liechti, Slagelse (2018)
I bestyrelsen 2012

Sognediakon Hanne Hummelshøj, Greve (2017)
I bestyrelsen 2013

Provst Anne Margrethe Raabjerg Hvas, Ketting (2018)
I bestyrelsen 2008

Cand.theol. og ph.d. Karen Marie Sø Leth-Nissen (2018)
I bestyrelsen 2016 

Sognepræst Lars Seeberg, Taulov (2018)
I bestyrelsen 2008  

Sognepræst Henrik Oest, Århus (2017)
I bestyrelsen 2000

Arkitekt Peter Villadsen, Ringkøbing (2017)
I bestyrelsen 2006

Livsvarige medlemmer:
Pastor Mogens Miland, Dyssegård (bestyrelsen 1984-87, generalsekretær 1987-94)
Sognepræst Torben Nielsen, Frederiksberg (bestyrelsen 1982-90)
Skoleinspektør C.J. Stoklund, Hørsholm (i bestyrelsen 1970-2000, formand 1984-1998)
Biskop Erik Norman Svendsen, København K. (bestyrelsen 1970-79, generalsekr. 1980-86, repr.skabets fmd. 1990-93)
Konsulent Annelise Thomsen, Næstved (bestyrelsen 1978-92)
Provst Karsten Arboe Woll, Brønshøj (bestyrelsen 1984-92)

Valgt af repræsentantskabet til 2024
Signe Berg, København (P)
Anna Christine Christensen, København (L)
Susanne Fabritius de Tengnagel, Brøndby (L)
Erik A. Friis, Lyngby (L)
Bent Bojer Harregaard, Søborgmagle (L) 
Hans Raun Iversen, Hvidovre (L)
Gerda Jessen, Silkeborg (P)
Susanne Korsgaard, Hellerup (L)
Flemming Kramp, Sandved (L)
Finn Erik Larsen, Vipperød (L)
Jesper Henning Pedersen, Århus (L)
Flemming Petersen, Lyngby (L)
Morten Skrubbeltrang, København (L)
Ulla Britt Sørensen, Roskilde (P)
Steen Vognsen, Køge (L)

Valgt af repræsentantskabet til 2020
Leif Bahn, Holbæk (L)
Kaj Bollmann, Jyllinge (P)
Anne-Mette Gravgaard, København (P)
Conny Hjelm, København (L)
Sabine Kleinbeck, Vanløse (L)
Torben Larsen, Vanløse (L)
Simon Kangas Larsen, Århus (L)
Thomas Nedergaard, Vesterbro (P)
Jens Maibom Pedersen, Århus (L)
Gorm Skat Petersen, Rødovre (L)
Kristine Kaaber Pors, København (L)
Maja Rydskov, Frederiksberg (L) 
Poul Jørgen Raagart, Slagelse (L)
Eigil Saxe, Lyngby (P)
Morten Miland Samuelsen, Gladsaxe (P)

Repræsentanter valgt i stifterne til 2020
i henhold til vedtægternes §9 D.
Udskiftes/suppleres efterhånden som stifterne anmelder ændringerne. 

København
Litzie Christensen, Bellahøj (L)
Svend Hovard, Blågården (L)
Karen Reiter, Vesterbro (L)

Helsingør
Jørgen Gersborg-Hansen, Allerød (L)
Johannes Egtlev Holm, Værløse (L)
Bende Kragh, Skovlunde (L)
Arne Kristiansen, Fløng (L)
Poul Ingemann Hansen, Værløse (L)

Roskilde
Connie Beier, Glumsø (P)
Frederik Damgaard, Karlslunde (L)
Karen Hvass, Holbæk (L)
Suzette Munksgaard, Roskilde (L)

Lolland-Falster
Kultursociolog Elizabeth Knox-Seith, Maribo (P)
Anne Birgitte Reiter, Maribo (P)

Fyn
Carsten Andreassen, Højby (P) 

Aalborg
Kristian Brogaard, Frederikshavn (P)
Carl Chr. Jessen, Frederikshavn (L)
Benedicte Tønsberg, Karby (P) 

Århus
Dorthe Adamsen, Kondrup (L)
Ellen Skov Birk, Åbyhøj (L)
Torben Nielsen, Tilst (P)
Kirsten Stejner, Brabrand (P)
Anna Jørgensen, Brabrand (L)

Viborg
Niels Thure Krarup, Snejbjerg (L)
Finn Andsbjerg Larsen, Bjerringbro (L)

Ribe
Svend Illeborg Andersen, Esbjerg (L)
Bodil Raakjær Jensen, Alslev (P)
Kirsten Moesgaard, Løgumkloster (L)

Haderslev
Inge Lindhardt Mikkelsen, Aastrup (P)